MycophoneSaša Spačal (SI), Mirjan Švagelj (SI), Anil Podgornik (SI)

Biohakirana glazbena kutija, 2012.

Ovo je poziv da se upustiš u istraživanje sile tehnologije, da uđeš u domenu u kojoj biološko i ne-biološko više nisu ništa drugo do tipovi materijala kojima se tehnologija kao dinamična sila služi i koje manipulira pomoću ljudskih ruku.

Otvoriš li Mycophone, biohakiranu glazbenu kutiju, moći ćeš istražiti novu vrstu biotehnološkog organizma, koji izvodi zvukove poput mnogih drugih bioloških organizama, i pogladiš li njegovo dlakavo micelijsko krzno, njegov glas se mijenja, moglo bi se čak reći da počinje presti. Kao i svako drugo biološko biće, potrebno ga je održavati kako bi postojalo i živjelo u skladu sa svojim maksimalnim potencijalom.

I poput svakog drugog organizma, ono ima obrasce, repetitivne procese, uvjete koji se moraju zadovoljiti kako bi postojalo i živjelo. Njihova je svrha da procesuiraju signal koji se uvodi u kutiju pomoću energije iz mehanizma na navijanje iz glazbene kutije. Ti se obrasci pokazuju kao vizualni, grafički uzorci na laminatu koji prevodi signal, a doživljavaju se kao repetitivan zvuk. Ta ponavljanja mogu se transformirati u biološkom dijelu kutije razvojem micelija, kao i blizinom ili dodirom ruke istraživača, hranitelja Mychophone-a.

produkcija: Interactivos? ’12 Ljubljana: Studiolab, Medialab-Prado, Ljudmila, SGMK

Saša Spačal (SI)

Saša Spačal postmedijska je umjetnica koja istražuje sjecišta živih sustava i bavi se suvremenom i zvučnom umjetnošću. U središtu njezina umjetničkog istraživanja nalaze se kontinuum okoliša i kulture te planetarni metabolizam. Razvijajući tehnološka sučelja i odnose s organskim i mineralnim agensima iz tla, ona se bavi posthumanim stanjem koje uključuje mehaničku, digitalnu i organsku logiku u sklopu biopolitike i nekropolitike. Njezini radovi predstavljeni su i izvedeni u izložbenim prostorima i festivalima kao što su: Ars Electronica Festival (AT), Prix Cube Exhibition (FR), Transmediale Festival (DE), Athens Digital Arts Festival (GR), Perm Museum of Contemporary Art (RUS), Onassis Cultural Center Athens (GR), Chronos Art Center (CHN), Eyebeam (USA), Cynetart Festival (DE), National Art Museum of China (CHN), Muzej sodobne umetnosti Metelkova (SI), Galerija Kapelica (SI), Device_art (CRO), Art Laboratory Berlin (DE), Kiblix Festival (SI), Galerija sodobne umetnosti Celje (SI), Muzej savremene umetnosti Vojvodine (SRB), Lisboa Soa Festival (PT) i Sonica Festival (SI). Dobitnica je počasnog priznanja Prix Ars Electronica i New Technological Art Award, a nominirana je i za Prix Cube Award.

kontakt: https://www.agapea.si/

Mirjan Švagelj (SI)

Mirjan Švagelj je stekao doktorat iz biomedicine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani. Kao znanstvenik radi na istraživanju i razvoju na poljima primijenjene biokemije i biotehnologije. Kao umjetnik, radi na razmeđi biotehnologije, mikrobiologije i intermedijske umjetnosti.

Anil Podgornik (SI)

Anil Podgornik je DIY entuzijast s velikim darom za elektroniku, mehaniku i fiziku.