Sučelje IRalf Baecker (DE)

Instalacija, 2016.

Sučelje I istražuje granicu između dva oprostorena fizička sustava u interakciji. Svaki sustav sastoji se od motora, žica i elastičnih traka postavljenih horizontalno dok su sustavi vertikalno okrenuti jedan prema drugome. Svaki motor na gornjoj ili donjoj razini povezan je sa suprotnim žicom koja je spojena u sredini. Motori povlače žice u suprotnom smjeru (kao u igri potezanja konopa). Iznenadno ponašanje sustava se odvija kroz mrežu elastičnih traka koje povezuje susjedne spojeve žica. Kako bi se stimuliralo ponašanje sustava, motori dobivaju nasumične impulse s različitom snagom povlačenja. Nasumični impulsi su preuzeti iz niza Geiger-Müllerovih cijevi koje služe kao izvor entropije. Geiger-Müllerove cijevi otkrivaju prirodno zračenje zemlje i djeluje kao katalizator koji omogućuje promjene u sustavu.

S početkom procesa, sustavi započinju određivati sučelje / granicu (Grenzfläche) između dvije zasebne organizacije. Ponašanje ovog sustava nije programirano ili koreografirano, već su njegovi oblici i ponašanja rezultat interakcije pojedinih dijelova. Ovisno o raspodjeli snage između suprotnih motora jedinice se kreću gore ili dolje. U isto vrijeme, na pokret utječu i sile svih susjednih dijelova.

Sučelje I istražuje složene interakcije entiteta u nekom obliku zatvorenog prostora. Kompleksno i iznenadno ponašanje pojavljuje se u različitom opsegu i na različitim područjima - od biologije, društvenih znanosti, računalstva, antropologije do ekonomije i politike. Lišen referenci na stvari oko nas, Sučelje I dopušta brojne interpretacije. Instalacija pobliže proučava stvaranje digitalnih slika. Fokus je na odnosu gotovo beskonačnih brzih signala / promjenjivih operacija u građi stroja i stabilnih / statičnih / uređenih slika koje se pojavljuju izvana. Sučelje I briše razliku između procesa i sučelja (izlaza) tako da sučelje (mrežu elastičnih traka) čini ključnim dijelom koji definira ishod procesa (ponašanja).

Predstavlja: Galerija NOME

Produkcija: Galerija NOME, Berlin 2016. (verzija od 4,80 m) i poslijediplomski studij Umjetničkog sveučilišta u Berlinu (verzija od 3,2 m) uz podršku Fondacije Einstein.

Asistent produkcije: Antje Weller

Istraživanje i eksperimenti ključni za realizaciju umjetničkog rada Sučelje I su provedeni u okviru autorovog istraživačkog projekta Time of Non-Reality na poslijediplomski studij studiju Umjetničkog sveučilišta u Berlinu.

Ralf Baecker (DE)

Ralf Baecker (Düsseldorf, DE) je umjetnik koji djeluje na spoju umjetnosti, znanosti i tehnologije. Kroz instalacije, autonomne strojeve i performanse, istražuje temeljne mehanizme novih medija i tehnologije. Njegovi objekti izvode fizičke realizacije misaonih eksperimenata koji djeluju kao subjektivni epistemološki objekti, postavljajući temeljna pitanja o digitalnom, tehnologiji i složenim sustavima te njihovoj isprepletenosti sa sociopolitičkom sferom. Njegovi projekti nastoje potaknuti nove imaginarije o strojnom, umjetnom i stvarnom. Riječ je o radikalnom obliku inženjeringa koji spaja tradicionalno diskretno strojno razmišljanje s alternativnim tehnološkim perspektivama i novim materijalnim razumijevanjem koje koristi principe samoorganizacije. Od 2016. godine predaje na Umjetničkom sveučilištu u Bremenu kao profesor eksperimentalnog dizajna novih tehnologija u programu Digitalnih medija.