07/09/2022

Kako robotima iskovati NFT – nova EMAP rezidencija

KONTEJNER u sklopu ovogodišnje EMAP rezidencije ugošćuje So Kanna, japanskog umjetnika sa stalnom berlinskom adresom. Tijekom dvomjesečne rezidencije usredotočit će se na daljnji razvoj rada Kazokutchi, nastalog u suradnji s japanskim medijskim umjetnicima Akihirom Katom i Takemijem Watanukijem koji mu se pridružuju u Zagrebu.

Fotografija ustupljena ljubaznošću umjetnika.

Kazokutchi je umjetni život i NFT. Njegov dom je minijaturan robot sa zaslonom. Kazokutchiji koji žive u istom domu su u srodstvu, dijele isto ime i prezime. Kazokutchiji se razmnožavaju. Svakom domu dodijeljena je RFID oznaka te se prilikom parenja koristi čitač RFID oznaka. Ako je parenje uspješno, iskovat će se NFT jaje. Vlasnik Kazokutchija je ujedno i vlasnik jajeta. Prilikom kupnje robota potrebno je odabrati obiteljsko ime i boju koju će naslijediti svaki Kazokutchi iskovan u tom domu.

Kazokutchi je živo biće. Kada dođe do kraja svog životnog vijeka, vidljiv je kao točka na zaslonu, a dokaz njegovog postojanja sačuvan je na blockchainu. Većina umjetnog života sastoji se od simulacija, i većina nestaje prilikom resetiranja. Ali što ako se ne može resetirati kao u stvarnom životu? Ovaj projekt propituje upravo to, spajajući umjetni život s NFT-ovima.

Tijekom sljedeća dva mjeseca uz produkcijsku i kustosku potporu KONTEJNER-a, i u suradnji s udrugom Radiona – Zagreb Makerspace, fokus umjetničkog rada bit će razvoj nove mrežne stranice i aplikacije za pametne telefone koji će omogućiti praćenje NFT-ja uživo. Umjetnici će dizajnirati i novu robotsku farmu kao i unaprijediti postojeći Kazokutchi sustav za različite socijalne eksperimente.

Projekt podržali