Biotehnološka instalacija Inspiracija* je stanica za disanje koja oslobađa zrak obogaćen bakterijom iz tla Mycobacterium vaccae, za koju su znanstvenici otkrili kako poboljšava raspoloženje, smanjuje tjeskobu i povećava mentalne sposobnosti. Međutim, doza distribuiranog zraka nije uvijek zajamčena pa čak niti ravnomjerno obogaćena respiratornim maskama. Udisanje i izdisanje intimni su respiratorni procesi koji ljude povezuju s okolišem, no što se događa s tom vezom kada je tehnološki posredovana i uvjetovana? Pitanje je tko ili što će odrediti dozu? Što će ta doza sadržavati i polučiti? Tko će preživjeti?
U središnjem bioreaktoru Inspiracije zrak je zasićen česticama bakterije Mycobacterium vaccae uslijed raspadanja alginatnih kapsula ispunjenih bakterijama i tlom. Doza bakterija sreće ispušta se upuhavanjem zraka kroz tri komore bioreaktora. Zrak putuje odozdo prema gore i nosi bakterijske aerosole prema respiratornim maskama kako bi ih posjetitelji mogli udisati. Pritisni cilindri i reanimacijski baloni guraju zrak sreće kroz maske u mirnom, ali neujednačenom ritmu. Iza maski nismo svi jednaki, kako ćemo disati?
Mycobacterium vaccae, slično antidepresivima koji potiču izlučivanje serotonina, zatupljuje emocije, uključujući dragocjeno romantično ushićenje koje je potrebno za razvoj i održavanje romantične ljubavi. Tako se Inspiracija može doživjeti i kao postaja za disanje gdje se možemo osloboditi opsesivnog stiska romantične ljubavi i otvoriti ljudski psihološki potencijal za druge oblike ljubavi: prema ljudima, ne-ljudima ili mineralnim agensima. Može se smatrati i sredstvom za istraživanje načina na koji možemo razbiti opsjednutost romantičnom ljubavlju kako bismo doživjeli nove kvalitete ljubavi i možda se srodili s drugim vrstama i s okolišem.
Inspiracija traži pozitivnu vezu s planetom koji nastanjujemo, no itekako je svjesna činjenice da je ta respiratorna razmjena nejednako tehnološki posredovana, kontrolirana i administrirana, kako danas, tako i ubuduće.
*Naslov umjetničkog djela potječe iz faze u procesu disanja koja se naziva “inspiracijom” (udisajem). Termin potječe od latinskog glagola inspirare: udahnuti život, usaditi nešto u srce ili um druge osobe.
Savjetovanje, mikrobiologija: dr. sc. Mirjan Švagelj
Stakleni elementi: Pero Kolobarić, Zvonko Drobnič
Konstrukcija: Scenart
Produkcija: Projekt Atol Institute