Simpozij

Galerija Klovićevi dvori (Zagreb)

Simpozij kritički tematizira pitanje starosti iz umjetničkog, političkog i filozofskog aspekta. Moderatorica: Katarina Pejović (HR/RS/SI). Simultani prijevod. Ulaz slobodan.

subota 05.10.2013.

  • 14:00 1. panel: Ekstremi starosti - Uvodna riječ
  • 14:30 1. panel: Ekstremi starosti - Stevan Vuković (RS): Disciplinarna matrica gerontologije i simboličko nasilje nad starima
  • 15:00 1. panel: Ekstremi starosti - Silvia Rusac (HR): Obiteljsko nasilje u starijoj dobi
  • 15:30 1. panel: Ekstremi starosti - Miško Šuvaković (RS): Starost/Umjetnost: Bitak/Vrijeme
  • 16:00 1. panel: Ekstremi starosti- Rasprava + Q&A
  • 16:30 Pauza za ručak
  • 17:30 2. panel: Ne/Obična starost - Ana Lendvaj (HR): Kapital starosti
  • 18:00 2. panel: Ne/Obična starost - Ines Vrban (HR): Filantropija za dostojanstvenu starost
  • 18:30 2. panel: Ne/Obična starost - Krunoslav Knežević (HR): Pravo doba za novi početak
  • 19:00 Rasprava + Q&A

nedjelja 06.10.2013.

  • 14:00-16:00 3. panel: Ekstra-seksualnost (Ovaj panel je sadržinski i prostorno drugačijeg formata od ostalih, i ima djelomično performerski karakter). Sudjeluju: Goran Arbanas (HR), Jovan Ćirilov (RS),Stahl Stenslie (NO), Lois Weaver (UK), Katarina Pejović(HR/RS/SI)
  • 16:00 Pauza za ručak
  • 17:00 4. panel: Unutarnje i vanjske ekstenzije - Nina Czegledy (CA): Ekstenzije čovjeka - Hakiranje tijela - Protetika
  • 17:30 4. panel: Unutarnje i vanjske ekstenzije - Jasminka Despot Lučanin i Damir Lučanin (HR): Do kada se um razvija?
  • 18:00 Rasprava + Q&A + zaključna riječ

Ljiljana Filipović (HR)

Ljiljana Filipović autorica je knjiga Filozofija i antipsihijatrija Ronalda D. Lainga; Nevidljivi pas (roman); Nesvjesno u filozofiji; Sokol u šusteraju (roman); Javne samoće (eseji), Nestali ljudi (roman); Prazne tvornice (eseji); ko-autorica knjiga Ambivalenz des Fin de siècle: Wien-Zagreb (Beč, 1998.); The Couch and the Silver Screen (Routledge, 2003.), Psychotherapie und Psychoanalyse in Osteuropa, (Uchtspringe, 2003.), kataloga izložbe Collective Creativity, Kunsthalle Fridericianum (Kassel, 2005.); Maske und Kothurn, (Böhlau, 2006.), itd. Također je autorica brojnih radio drama te redovito objavljuje u nizu kulturnih časopisa. Prevela je na hrvatski knjige The Manufacture of Madness T.S. Szasza, The Voice of Experience R.D. Lainga, The Language of Madness D. Coopera, Occultism, Witchcraft and Cultural Fashions M. Eliadea, i dr. Doktorirala je filozofiju na Sveučilištu u Zagrebu s disertacijom na temu filozofskih implikacija koncepta nesvjesnog, a u svojoj habilitaciji bavila se filozofskom i psihoanalitičkom kritikom dramskog teksta. Njeni eseji i članci pokrivaju teme o kulturološkim fenomenima objašnjenim kroz interakciju filozofije i psihoanalize.

Tihana Maravić (HR)

Tihana Maravić rođena je u Zagrebu 1976. godine. Od 1996. živi i radi u Bologni. Doktorirala je Kazališne studije (Sveučilište u Bologni, 2008.) s disertacijom na temu “Sveta luda kao izvođač. Kazališni i performativni elementi u fenomenu svete lude u Bizantu (4.-17. st.) i Rusiji (11.-17. st.)”. Ranije, za magistarski rad, istraživala je pravoslavnu hesihastičku praksu u odnosu prema Grotowskom i radom glumca na sebi samome. Glavna područja znanstvenog interesa: komparativno izučavanje kazališne semiologije antropologije te povijest religija između umjetnosti i duhovnosti; osobito pitanja kao što su funkcija kazališta, rad glumca i uloga izvođača. Boravila je više puta u inozemstvu: u Hildesheimu (1999./2000.), Moskvi (2005.), i Beogradu (post-doktorat, 2010.). Pripada krugu okupljenom oko kazališnog časopisa Culture Teatrali pod vodstvom Marca De Marinisa s Odsjeka za glazbu i kazalište Sveučilišta u Bologni. Objavljivala je radove u novinama i časopisima Kolo, Frakcija, Zarez, Hystrio, Didaskalia, Contemporary Theatre Review, Mont Analogue. Također radi kao nezavisna kustosica za izvedbene umjetnosti.

Leonard Roy Frank (US)

Leonard Roy Frank (rođen 15. srpnja 1932.) američki je aktivist za ljudska prava i pisac iz New Yorka koji je preživio terapiju elektrošokovima (ECT). Od 1959. živi u San Franciscu, gdje je vodio umjetničku galeriju prije nego što je počeo sakupljati slavne citate. Diplomirao je na Wharton School pri Sveučilištu u Pennsylvaniji, nakon čega je služio u vojsci i prodavao nekretnine. Godine 1962. završio je u psihijatrijskoj bolnici u San Franciscu s dijagnozom “paranoične šizofrenije”, te je primio šok terapiju inzulinom i desetke ECT tretmana. Od 1972. Leonard je počeo raditi u časopisu Madness Network News, a u prosincu 1973. skupa s Wadeom Hudsonom osnovao je udrugu za zastupanje pacijenata Mreža protiv psihijatrijskog zlostavljanja (NAPA − Network Against Psychiatric Assualts). Kao objavljivani autor, Leonard je sastavio brojne knjige slavnih citata i odlomaka te pisao o vlastitim iskustvima.

Sergio Benvenuto (IT)

Sergio Benvenuto je filozof, psihoanalitičar i istraživač u Nacionalnom istraživačkom savjetu (NRC) u Rimu. Urednik je Europskog časopisa za psihoanalizu (JEP). Među njegove novije knjige spadaju Perversioni. Sessualità, etica, psicoanalisi (2005.); njem. izdanje Perversionen. Sexualitaet, Ethink, Psychoanalyse (Turia+Kant, Beč, 2009.); Accidia. La passione dell indifferenza (2008.); In Freud's Tracks s Antonyjem Molinom (2008.)

Ana Peraica (HR)

Ana Peraica, dr. sc. studirala je na Jan Van Eyck Akademie i ASCA, Sveučilište u Amsterdamu. Autorica je niza internacionalnih medijskih projekata popraćenih zbornicima, poput Žena na raskrižju ideologija (HULU, 2008.) i Victims' Symptom (Institute for Networked Cultures, 2009.). Redovito objavljuje za kulturne časopise poput Springerina i Paviliona te akademske časopise Afterimage (RIT) i Leonardo (MIT), u posljednjem radeći i u uredničkom odboru. Trenutno radi kao vanjski profesor na depozituri Rochester Instituta za Tehnologiju − ACMT u Dubrovniku te u obiteljskom foto-atelieru Perajica na Peristilu. Peraica je član: AICA, IKT, ISEA i ISAST.

Zoran Roško (HR)

Zoran Roško rođen je 1960. u Šibeniku. Za časopis Književna smotra priredio je na prijelazu 1999. u 2000. godinu tematski blok tekstova koji je prvi put u Hrvatskoj u nekom akademskom glasilu predstavio fenomen cyber-kulture. Član je uredništva časopisa Libra Libera i Tvrđa. Na trećem programu Hrvatskog radija uređuje emisije Alternet i Avant-pop. Od prosinca 2003. Roško je glavni urednik dvotjednika za kulturu i društvena zbivanja Zarez. Godine 2002. u izdanju Naklade MD objavio je knjigu teorijskih, kulturno-filozofskih tekstova Paranoidnijeod ljubavi, zabavnije od zla u kojoj je objedinio tekstove koje je pisao o temama poput cyber-kulture, reklama, medija, filozofije, književnosti, religije, New Agea i metafizike postojanja.

Udruga za samozastupanje (HR)

Udruga za samozastupanje je nevladina, neprofitna udruga osnovana u Zagrebu u listopadu 2003. godine. Udrugu su osnovali članovi skupine za samozastupanje koji su kroz dugogodišnji zajednički rad stekli vještine samoodređenja i samozastupanja. To je prva i zasad jedina udruga u Hrvatskoj, ali i široj regiji, koju su osnovale osobe s intelektualnim teškoćama i jedina koja im omogućava da samostalno izražavaju svoje potrebe i da se bore za ostvarivanje svojih prava.

www.samozastupanje.hr
samozastupanje@zg.t-com.hr

Adi Hasanbašić (BA)

Adi Hasanbašić je diplomirao na Filozofskom fakultetu pri Odsjeku za psihologiju u Sarajevu. Interesi: klinička psihologija, psihijatrija i antipsihijatrija. Za vrijeme studija aktivno volontira u nizu programa podrške:program "Stariji brat,starija sestra", 6 mjeseci psiholog volonter u klubovima liječenih alkoholičara FBiH ,psiholog volonter u "Sigurnoj kući",sklonište za žene žrtve obiteljskog nasilja, 14 mjeseci psiholog volonter u psihijatrijskoj klinici Univerziteta kliničkog centra Koševo u Sarajevu - obuka iz socioterapije i psihodijagnostike.

Jelena Ćališ (RS)

Jelena Ćališ rođena je 1987. u Zagrebu, a živi u Svetom Ivanu Zelini. Godine 2009. završila je preddiplomski studij na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu, smjer Rehabilitacija, a trenutno je studentica druge godine diplomskog studija Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za inkluzivnu edukaciju i rehabilitaciju. Od 2006. godine aktivna je članica Volonterskog Centra Zagreb, a volontira i u Udruzi za poticanje razvoja djece i mladih s posebnim potrebama Srce iz Sv. I. Zeline, gdje je od 2009. članica upravnog odbora te vodi projekt Osobni asistent koji je namijenjen poboljšanju kvalitete života i integraciji osobama s visokim stupnjem tjelesnog invaliditeta. Sudjelovala je i izlagala na Drugom međunarodnom kongresu studenata rehabilitacije − Zajedno 2007. godine, te na Trećem međunarodnom kongresu studenata rehabilitacije − K.R.I.K 2008. godine.