WakEUp!Heartefact (RS)

peformans, 2016.

Dokumentarni video WakEUp! nastao je nakon godinu dana iskustva s 48 sati budnosti, neprekinutog dvodnevnog performansa koji se izvodi u kontinuitetu od prosinca 2015. godine i do sada je organiziran u Beogradu, Berlinu, Parizu i Sarajevu.

Performans 48 sati budnosti, dio Heartefactovog multidisciplinarnog projekta WakEUp sastoji se od neprekinutog javnog čitanja stotina stranica teksta: osobnih priča i tekstova o sudbini izbjeglica, prikupljenih u Crvenu knjigu, od antike do danas, koji prikazuju nesreću onih koji su bili primorani napustiti svoje domove. Publika je pozvana da aktivno sluša, ali i da izravno sudjeluje – da sjedne pred kameru, uzme mikrofon i pročita priču.

WakEUp! je retrospektiva dosadašnjeg iskustva. Montaža je to 192 sata performansa snimljenih do danas u četiri grada. Projekt je prvi put izveden u prosincu 2015. godine u Beogradu, kao potreba da se reagira na najveću humanitarnu krizu u Europi od početka stoljeća.

Godinu dana poslije, kada mediji polako prestaju pokazivati zanimanje za pitanje izbjeglica, osim kad treba širiti paniku i strah, i kada ksenofobija postaje jedan od najglasnijih govora javnog prostora, 48 sati budnosti nastavlja buditi kolektivnu svijest o uvjetima života onih koji su pobjegli od rata u gradovima diljem kontinenta – Berlin, Pariz i Sarajevo – koji su, svaki na svoj način, imali poseban odnos i iskustva s izbjeglicama. Gostovanjem performansa, ta iskustva postaju njegovim dijelom, osobe priče građana dio su Crvene knjige, njihovi glasovi dio daljnjih sadržaja, a njihovo sudjelovanje, baš kao i značenje koje mu daju, polazište je za preispitivanje odnosa između suvremene umjetnosti i političkog aktivizma kroz individualne i kolektivne akcije.

koncept i režija : Andrej Nosov
montaža i postprodukcija: Bojan Kanačković
autori koncepta performansa: Andrej Nosov & Srđan Ćešić
koautori, performeri: Janko Dimitrijević, Jelena Graovac, Marina Mišović
produkcija: Heartefact fond
tehnička podrška za live stream: Videonet
tekstualni doprinos: Centar za zaštitu trazilaca azila, Forum Refugies France

Heartefact (RS)

Heartefact je osnovan 2009. godine i kroz kreativnu, stručnu i umjetničku razmjenu jača kritičku svijest i gradi otvorena i slobodna društva u regiji Zapadnog Balkana. Heartefact podržava i potiče suvremeno i angažirano kulturno i umjetničko stvaralaštvo i stvara uvjete za kreiranje novih generacija progresivnih ljudi. Od osnivanja se zalaže za kreiranje regionalnog kulturnog prostora koji se odgovorno odnosi prema prošlosti i gradi sigurnu budućnost. U svom radu Heartefact posebnu pažnju usmjerava na marginalizirane i diskriminirane društvene grupe, a obuhvaća produkciju, fondaciju i institut. Dosad su producirali više od 50 umjetničkih projekata u kazališnoj i vizualnoj umjetnosti, objavili preko dvadeset autora suvremenih drama, kroz fondaciju podržali preko 80 programa i organizirali preko sto razmjena u regiji.

Scenarist i redatelj Srđan Ćešić diplomirao je studij vizualnih komunikacija na International College of Art and Sciences u Milanu. Pisac je satiričnog programa Nikad izvini, Iz nepoznatih razloga i UPS!. Njegove političke ilustracije su objavljenje u Intervju, Borbi i NIN-u. Kao umjetnički redatelj, dizajner i redatelj filmova radio je na brojnim marketinškim, političkim i socijalno angažiranim kampanjama.

Kazališni redatelj Andrej Nosov osnivač je Inicijative mladih za ljudska prava i Heartefacta, čiji je trenutni direktor. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umjetnosti, na Odsjeku za kazališnu i radio režiju. Angažiran je u inicijativama za proces pomirenja na Balkanu. Radio je kao novinar za Danas i Radio Free Europe. Režirao je predstave Izopačeni Marina Shermana i Hinkemann: što mora neka bude Ernsta Tollera i Vuka Boškovića te je autor projekata Glad, Werther: ili imaš nade ili nemaš, Duhovi Henrika Ibsena i Ostaci Vuka Boškovića.

Kazališni producent Janko Dimitrijević diplomirao je na Fakultetu dramskih umjetnosti, na Odsjeku za menadžment i produkciju kazališta, radija i kulture. Radio je kao organizator i producent predstava Glad,Werther: ili imaš nade ili nemaš, Hinkemann: što mora neka bude, Ovaj grob je premalen za mene, Grobnica za Borisa Davidoviča, Zmajoubojice, Što je njena krivnja, nije njena krivnja, Duhovi i Ostaci.

Glumica Jelena Graovac završila je studij Gluma i mediji u Rijeci te mater studij na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu 2016. godine. Glumila je u predstavama u Srbiji i regiji, uključujući Werther: ili imaš nade ili nemaš i Ostaci, u režiji Andreja Nosova, Nitko u režiji Milice Grujičić te Crnjanski u režiji Ivane Vujić. Od 2012. članica je Prostor Plus – studija za izvedbene umjetnosti u Rijeci. Sudjelovala je u brojnim radionicama i projektima u području fizičkog kazališta, pokreta i suvremenog plesa, kao i vježbi vokalnih tehnika, uključujući i dvogodišnji kinesensično usavršavanje s Deborom A. Kinghorn iz Lessac Training and Research Institute. Godine 2011. stekla je diplomu Centra za ženske studije, Zagreb.

Marina Mišović završila je Fakultet prava i politički znanosti u Montpellieru, Francuska. Dvije godine je stvarala sadržaj za diskusije i debate za lokalne organizacije u Francuskoj o temama vezanima za Europu. Kao pripravnica je potpomagala umjetnički program Kulturnog centra REX. Trenutno je zaposlena u fondaciji Heartefact kao programska asistentica.

Kontakt: info@heartefact.org
heartefact.org