Što je EMAP?
European Media Art Platform (EMAP) je najveća međunarodna platforma za rezidencije medijskih umjetnika u usponu, a nastala je iz mreže European Media Artists in Residence Exchange (EMARE) koja postoji od 1995. godine. Mrežu čini 11 europskih kulturnih institucija i organizacija koje svake godine, na temelju natječajnog poziva, dodjeljuju sredstva za produkciju radova vrhunskim europskim medijskim umjetnicima u usponu, ulagajući istovremeno u istraživanje, razvoj produkcijskih kapaciteta institucija i organizacija, prezentaciju i distribuciju medijske umjetnosti u Europi i svijetu. Osnovni cilj projekta je omogućiti europskim umjetnicima kvalitetnu produkciju radova i suradnju na projektima te ojačati suradničke odnose između europskih organizacija koje se bave medijskom umjetnošću.
Koncept projekta
Ujedinjenje i proširenje Europe, potaknuto raspadom Istočnog bloka, proizvelo je nove vrste problema s kojima se treba suočiti, ali i nove mogućnosti za suradnju i razmjenu na europskoj razini. Razdoblje tranzicije je u jednu ruku okarakterizirano kao izazov da postanemo „europskiji“ – što zapravo znači više homogenizirani – dok je u drugu ruku određeno željom da se definira ono što čini nacionalne i regionalne identitete. Posljednje za cilj ima ojačati trenutno izgubljenu svijest o tradicionalnim kulturama, kao i razmotriti odnose nacionalnog i kulturnog identiteta u kojima se oni međusobno ne isključuju, već nadopunjuju i poboljšavaju.
EMAP/EMARE umjetnicima nudi priliku za rad u ovom kontekstu i unutar granica koje sami definiraju što im omogućuje razvoj vlastitih projekata i prijenos vrijednosti, znanja i ideja između umjetnika i organizacije domaćina. Ovaj proces poticanja umjetničkih projekata i jačanja veza među organizacijama koje se bave medijskom umjetnošću kataliziran je brzim razvojem mrežnih tehnologija i odražava tendencije prema integraciji koje se događaju diljem cijele Europe.
Raznovrsne tehnologije koje u ovom trenutku dolaze u prvi plan zahtijevaju relativno visoku know-how razinu i, iako svaka od partnerskih organizacija ima jedinstvenu strukturu, objekte i zaposlenike, mogućnosti razmjene informacija i vještina među partnerima stvaraju dodatnu programsku vrijednost i pružaju poticaj daljnjem razvoju. Razmjena mišljenja, sadržaja i znanja potiče veću učinkovitost u situacijama kada se suočavate s međunarodnim medijskim tržištem (televizijsko emitiranje, koprodukcija, sufinanciranje itd.) i umjetničkim svijetom (festivali, izložbe, projekcije, itd.).
EMAP/EMARE je uvijek u potrazi za novim partnerima, stoga pozivamo europske centre za medijsku umjetnost da nas kontaktiraju ukoliko su zainteresirani za suradnju.
Struktura
- Partnerske organizacije sastaju se u različitim prilikama (npr. na festivalima transmediale, Ars Electronica, Werkleitz, DEAF, Impakt itd.) kako bi koordinirali aktivnosti projekta;
- Sve partnerske organizacije EMAP-a objavljuju zajednički javni natječaj koji se odnosi na cijelu Europu;
- Sve EMAP-ove partnerske organizacije sudjeluju na sastanku žirija (u trajanju od 3-6 dana) kojeg svake godine organizira drugi partner;
- Svaki umjetnik koji radi s digitalnim medijima i posjeduje važeću europsku dozvolu boravka i osobnu iskaznicu (ili onu koja vrijedi za zemlju partnera) ima pravo podnijeti prijavu;
- Prijave trebaju uključivati obrazac, životopis, (audio) vizualnu dokumentaciju otprilike 3 referentna projekta i prijedlog koji uključuje opis tehničkih potreba i vremenski okvir potreban za razvoj projekta uz pomoć EMAP/EMARE programa. Iako studenti nisu prihvatljivi prijavitelji, oni na doktorskim studijima smatrat će se kvalificiranim za prijavu. Poziv je posebno usmjeren mladim i neafirmiranim umjetnicima. Dobna granica za prijavitelje ne postoji.
Ciljevi
Stvoriti europsku mrežu suradničkih laboratorija posvećenih medijskoj umjetnosti;
Ugostiti medijske umjetnike iz svih dijelova Europe i olakšati programsku razmjenu;
Osnažiti platformu kulturnom raznolikošću partnera;
Ojačati mrežu putem razmjene kompetencija i znanja;
Iskoristiti mogućnosti koje pružaju raznovrsne infrastrukture;
Unaprijediti projekt diversifikacijom kulturnih platforma i tržišta;
Pokrenuti suradničke projekte ili koprodukcije između različitih zemalja;
Potaknuti razmjenu kulturnih programa i zaposlenika;
Zajednički se prijavljivati na natječaje Europske unije za financiranje projekata;
Oformiti zajednički žiri koji ocjenjuje sve zaprimljene prijave;
U konačnici poštivati odluku svakog pojedinog partnera u pogledu odabira umjetnika.
Uz KONTEJNER, projektni partneri su: Ars Electronica Center, Linz, Austrija • Onassis Cultural Centre, Atena, Grčka • Bandits-Mages, Bourges, Francuska • Foundation for Art & Creative Technology (FACT), Liverpool, Ujedinjeno Kraljevstvo • IMPAKT, Utrecht, Nizozemska • LaBoral Centro de Arte y Creación Industrial, Guijón, Španjolska • M-Cult, Helsinki, Finska • RIXC, Riga, Latvija • WRO Center for Media Art Foundation, Wroclaw, Poljska • Werkleitz Centre for Media Art, Halle (Saale), Njemačka (vodeća organizacija)