Instalacija U iščekivanju svjetla dio je ciklusa Podoceanski svjetlosni botovi, koji kreće od činjenice da se većina interkontinentalne komunikacije uvelike oslanja na podoceanske optičke kablove. Ova mreža nosi svjetlosne niti koje su tanke koliko i desetina ljudske vlasi, ali su od životne važnosti za tehnološka društva baš kao i sunce za biljke. Mi visimo o niti dok umjetne sunčeve zrake prodiru u dubine oceana i obasjavaju nam lice putem blještavih ekrana.
U iščekivanju svjetla uvodi mamce u te mreže i u njih namamljuje niti svjetlosti iz različitih dijelova svijeta. Wardove kutije1 djeluju kao minijaturni zatvoreni ekosustavi i kao otoci u mreži između stvari – Internetu. Svaki uređaj spojen na ovu mrežu postaje metom automatiziranih procesa – botova – čiji su motivi uglavnom netransparentni i stoga nepoznati. Svaka biljka tada postaje predmetom interesa za ove robote čiji komunikacijski postupci, snopovi svjetlosti, jednom kada se odmaknu od dna oceana, ponovo zasjaju u našem okruženju kao erupcije svjetlosti rasta, pridajući im agendu koje oni nisu niti svjesni. [1] Wardova kutija, rani oblik terarija za uzgoj i transport biljaka kojeg je izumio Nathaniel Bagshaw Ward u prvoj polovici 19. stoljeća.
1Wardova kutija, rani oblik terarija za uzgoj i transport biljaka kojeg je izumio Nathaniel Bagshaw Ward u prvoj polovici 19. stoljeća.
U iščekivanju svjetla ostvaren je u okviru European Media Art Platform, programa EMARE u WRO Art Center (Wrocław, Poljska), uz potporu kulturnog programa Kreativna Europa Europske unije te uz dodatnu produkcijsku potporu Tartu in Light festivala i zaklade Outset Estonia.