Multimedijski projekt Neznanac drveću istražuje komplementarnu koegzistenciju mikroplastike i drveća kao spremnike ugljika. Kako drveće i mikroplastika koegzistiraju u šumama, upijajući ugljik u vrijeme klimatske krize? Kombinirajući video, interaktivni zvuk i skulpturu, projekt Neznanac drveću istražuje reakciju šumskih ekosustava na sveprisutnu i nepovratnu raspršenost mikroplastike širom Zemlje.
Ono što smatramo svojim okolišem nedvojbeno i sveprisutno sadrži plastiku. Otkriveno je da je plastika prisutna čak i na rubnim područjima ljudskog dosega: u kiši, oblacima i atmosferi. Iako plastika može biti štetna za ekosustav, zagađenje plastikom istodobno je i spremnik ugljika, budući da skladišti ugljik te sprečava da ugljični dioksid i metan uđu u atmosferu. No je li taj spremnik ugljika, koji je i sam utjelovljenje industrijskih procesa koji doprinose klimatskoj krizi, u odnosu konkurentnosti ili komplementarnosti prema šumama? Koji će ih procesi ujediniti?
Projekt se temelji na umjetničkim istraživanjima dr. Kat Austen na temu mikroplastike i klimatske krize. Austen se usredotočuje na suživot stabala breze i mikroplastike te razvija umjetničke i uradi-sam znanstveno-istraživačke metode kojima ga istražuje. Breza je pionirska vrsta koja kolonizira tlo na kojemu je čovjek poremetio ravnotežu ljudskim i industrijskim zagađenjem. Ne zahtijevajući mnogo od tla, breza podnosi i snažnu sunčevu svjetlost i niske temperature. Te karakteristike definiraju brezu kao savršenog pionira u plastisferi. Umjetničko istraživanje Kat Austen usredotočeno je na lugove breza u šumama između Berlina i Wrocława, a uključuje mikroskopiju i histologiju dijelova drveća te terenske audio i video zapise iz šuma gdje mikroplastika i drveće koegzistiraju kako bi se ispitalo međusobno primanje i odbacivanje plastike i drveća, uz neprestano razmatranje mogućnosti komplementarnosti i koegzistencije.
Projekt Neznanac drveću realizira novu materijalnost šuma u hibridnom umjetničkom obliku u vremenu sveprisutnog zagađenja plastikom koje je uzrokovao čovjek.
Neznanac drveću realizira se u okviru European Media Art Platform, programa EMARE u WRO Art Center (Wrocław, Poljska), uz potporu kulturnog programa Kreativna Europa Europske unije.