Meditativna kohabitacija je audio-vizualno iskustvo koje istražuje međuvrsnu komunikaciju u gradovima budućnosti. Temelji se na gradu Bruxellesu i koristi softver za razvoj videoigara i alate umjetne inteligencije.
Imerzivna instalacija za više ekrana utemeljena je na bioakustičkim snimkama i skeniranju životnog staništa Marais Wiels, revitaliziranog ekosustava smještenog u srcu urbanog krajolika grada Bruxellesa. Publika je pozvana na meditiranje u okruženju lokalnih zvukova različitih bioloških vrsta s jedne strane i responzivnog digitalnog krajolika s druge.
Polazišna točka za umjetnički rad je pitanje: „Što kad fokus ne bi više bio isključivo na čovjeku i kad bi redizajnirali uređaje sa zaslonima tako da se njima mogu služiti i neljudski oblici života?"
Istraživanje i razvoj instalacije uključivali su izradu prilagođenog audio senzora, eksperimentiranje s alatima strojnog učenja primijenjenima u klasifikaciji zvukova iz okoliša, bioakustiku koja utječe na virtualni krajolik, 3D skeniranje i 3D primjere lokalnih biljnih vrsta iz krajolika regije i prikaze reaktivnih 3D predmeta u stvarnom vremenu uz pomoć programa Unreal Engines i TouchDesigner.
Umjetnici su na istraživanju i prikazu bioakustike unutar biotopa Marais Wiels surađivali s lokalnim dizajnerom zvuka Yauom Fanom koji se bavi akustičnom ekologijom.
Cilj je projekta potaknuti veću uključenost u stvarno stanje međuodnosa bioloških vrsta, isticanjem potrebe za međusobnim uvažavanjem unutar našeg procesa dizajna i skupova podataka, kako bismo potaknuli empatiju i dali veći smisao naprednim tehnologijama, kako bi one mogle biti od veće koristi i drugim oblicima života.
Koncept i produkcija: Studio Above&Below (Daria Jelonek, Perry-James Sugden)
Suradnici: Yau Fan, iMAL – Art Center for Digital Cultures & Technology
Korištena tehnologija: Prilagođeni audio senzor, model strojnog učenja za raspoznavanje zvuka, TouchDesigner, Unreal Engine
Rad Meditativna kohabitacija je realiziran u sklopu rezidencijalnog programa European Media Art Platform u iMAL-u (Art Center for digital cultures & technology), uz potporu potprograma Kultura Kreativne Europe Europske unije.