Časopis Science nedavno je objavio članak u kojem znanstvenici opisuju prvu smislenu razmjenu između stabla fikusa i čovjeka koja bi se u širem smislu mogla nazvati razgovorom. Taj je precizno osmišljeni eksperiment iziskivao iznimno strpljenje i potpunu predanost s obje strane jer su tijekom eksperimenta koji je trajao 18 godina (2021.–39.) stablo fikusa i čovjek morali iznaći zajednički semiotički sustav.
Poput drugih biljaka, fikusi (Ficus benjamina) prate količinu vode koju unose putem korijenja otvarajući i zatvarajući stome na svojim listovima. Na svakom listu nalazi se na tisuće “majušnih usta”, odnosno stoma. Lingvistkinja i poliglotkinja Mi Yu zapitala se bi li bilo moguće čitati sa stoma na sličan način kao što gluhi čitaju s usana, te tako s mladim fikusom uspostaviti osnovni sustav komunikacijskih znakova.
Koristeći se Pavlovljevim uvjetovanjem, Mi Yu je tijekom četiri godine fikus učila osnovnim znakovima za „više“, „manje“ i „stani“. Fikus bi otvorio svoja ústā, a ona bi odgovorila svjetlosnim signalom. Ako bi, uslijed nagle promjene, biljka odbacila lišće, kao što fikusi često čine, novo bi se lišće sjećalo dogovorenih znakova. Tijekom idućih deset godina, svjetlosne signale i putem stoma usavršili su do te mjere da se može reći da se radilo o prvom zabilježenom razgovoru između biljke i čovjeka.
Institut za neprimjetne jezike: Čitanje s usana je pokušaj rekreiranja tog eksperimenta.
Programiranje i integriranje senzora: Bart Peeters
Programiranje kompjuterskog vida: Klara Nosan, Tim Oblak
Stručni savjetnici: Luka Šajn, Žiga Emeršič, Miha Turšič
Tehnička izvedba: Scenart, d.o.o.
Posebne zahvale: Fakultet računarstva i informatike Sveučilišta u Ljubljani i Waag, NZ Projekt je dio programa European ARTificial Intelligence Lab.
Projekt je sufinanciran sredstvima: Programa Kreativna Europa Europske unije, Ministarstva kulture Republike Slovenije, Odjela za kulturu Grada Ljubljane.