Tko je ubio svinju? jednodnevna je forenzička radionica za mlade. Tijekom radionice sudionici preuzimaju ulogu istražitelja ekipe za očevid i detektiva kako bi istražili slučaj ubojstva. Mjesto zločina; ostaci tijela, moguća oružja i skupina sumnjivaca uhvaćenih na mjestu zločina… različiti su faktori koji se trebaju pažljivo proučiti i analizirati kako bi se riješilo ubojstvo i ubojica priveo pravdi. Korištenjem profesionalnih kao i “uradi sam” alata, sudionici analiziraju mjesto zločina i životinjske ostatke kako bi prikupili neke dokaze. Nakon toga uče kako u “uradi sam” laboratoriju samostalno analizirati krv, kosu i dlaku, vlakna, otiske prstiju, pa čak i DNK, kako bi otkrili tko je od nekoliko sumnjivaca ubio nesretnu žrtvu. Radionica Tko je ubio svinju? povezana je s instalacijom Trenutak smrti postavljenom na Touch Me festivalu. Kao nastavak projekta Trenutak smrti, radionica istražuje složeni psihološki odnos prema smrti, strah od nepoznatoga i nepostojanja. Kombinira praktični i eksperimentalni pristup, učenje i zabavu kako bi se demistificirala znanost te pomogla razviti znatiželja i kreativnost mladih.
Autor: Gjino Šutić | biotweaker@gmail.com
Suradnice: Antonija Šakić, Tanja Minarik
Prijave za radionice na e-mail ili telefon: jelena@kontejner.org, 091/7203 963. Prijave primamo do 28.11.
Gjino Šutić (HR)
Gjino Šutić je biotehnolog, medicinski kemičar, postmoderni novomedijski umjetnik, biohaker, inovator i edukator. Osnivač je i direktor Universal Research Institutea (UR Institute, HR) od 2013. te hrvatske tvrtke Gen0 Industrija d.o.o. – za razvoj i proizvodnju inovativnih tehnologija od 2014. Predsjednik je Udruge inovatora Dubrovačko-neretvanske županije od 2020. Šutić djeluje kao multidisciplinarni istraživač i producent projekata u domenama eksperimentalne biotehnologije, hibridne i biološke umjetnosti, elektronike, biološkog i kemijskog inženjerstva, promovirajući često uradi sam inovativne prakse. Od recentnih dostignuća treba istaknuti produkciju EU projekata Dubrovnik Postmodern (VR kultura i umjetnost), STARTS4Water (umjetnost i nove tehnologije u očuvanju voda) te osvojeno zlato na ARCA 2022 sajmu inovacija za sintetičku molekulu s potencijalnom farmaceutskom uporabom koju je razvio in silico korištenjem kemoinformatike i VR alata.
ur-institute.org
Tanja Minarik (HR)
Tanja Minarik (HR) umjetnica je koja djeluje u području videoumjetnosti, audiovizualnih performansa i interaktivnih imerzivnih okruženja. U svom se radu pretežno bavi podacima, biopolitikom i tehnologijom. Na Umjetničkoj akademiji u Splitu, stekla je diplomu prvostupnice filmske i medijske umjetnosti, a na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, stekla je diplomu magistre novih medija. Dio je kolektiva queerANarchive i članica Univerzalnog istraživačkog instituta UR.Izlagala je i nastupala na samostalnim i skupnim izložbama u galerijama i na festivalima kao što su: Dreiviertel, Bern, Švicarska; Atenski muzej queer umjetnosti, (AMOQA), Atena, Grčka; Touch Me Festival, Zagreb, Hrvatska; Rimski festival nezavisnog filma, Rim, Italija; CineFest, Mađarska; Europavox Festival, Clermont Ferrand, Francuska; FemiNiš, Niš, Srbija; Perforacije, Zagreb, Hrvatska; MENT, Ljubljana, Slovenija; Festival mediteranskog filma, Split, Hrvatska; PitchWise Festival, Sarajevo, Bosna i Hercegovina itd.
Antonija Šakić (HR)
Antonija Šakić (HR, 1986.) potpredsjednica je UR Instituta i stručnjakinja za biotehnologiju. Za vrijeme studija biotehnologije na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu radila je sa ICP spektrometrijom u Plivi d.o.o, TAPI laboratoriju za istraživanje i razvoj. Tijekom magisterija iz medicinske i farmaceutske biotehnologije bila je na projektu koji se bavio proizvodnjom rekombitantnih proteina na temelju isporuke gena u stanicama sisavaca, korištenjem transpozonskih sustava u Laboratoriju za staničnu biotehnologiju na École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL). Jedna je od suosnivača UR Instituta, gdje radi kao stručna konzultantica za brojne znanstvene i obrazovne projekte iz različitih područja prirodnih znanosti.