Radionica se održava u subotu 29. i nedjelju 30.11., od 14:00 do 19:00 sati.

Obrnuta forenzika // Kako se riješiti trupla?

29–30/11/2014

16—19 h

Galerija Klovićevi dvori (Zagreb)

Tijekom radionice sudionici uče o glavnim faktorima istrage ubojstva te kako analizirati mjesto zločina.

Obrnuta forenzika // Kako se riješiti trupla? dvodnevna je radionica za odrasle. Tijekom radionice sudionici uče o glavnim faktorima istrage ubojstva te kako analizirati mjesto zločina. Korištenjem profesionalnih kao i “uradi sam” alata preuzimaju ulogu istražitelja ekipe za očevid i uče kako prikupiti dokaze; analizirati krv, kosu i dlaku, vlakna, otiske prstiju, pa čak i DNK – kako bi otkrili krivca za ubojstvo. Uz vježbanje forenzičkih tehnika sudionici eksperimentiraju s uništavanjem dokaza, kako bi vidjeli može li se počiniti “savršeni zločin”. Veliki dio radionice odnosi se na eksperimentiranje s rješavanjem trupla u potpuno kućnoj radinosti. Možemo li uništiti otiske prstiju, mrlje od krvi, te izliti truplo u kanalizaciju? Je li to imalo slično onome što vidimo na TV-u, ili nema s tim nikakve veze? Može li se prosječna osoba uspješno nositi sa psihološkim aspektima? Sudionici će eksperimentirati kako bi to otkrili, naravno nakon što potpišu izjavu da neće tu teoriju prakticirati kod kuće. Radionica Obrnuta forenzika // Kako se riješiti trupla? povezana je s instalacijom Trenutak smrti postavljenom na Touch Me festivalu. Kao nastavak projekta Trenutak smrti, radionica istražuje složeni psihološki odnos prema smrti, strah od nepoznatoga i nepostojanja. Kombinira praktični i eksperimentalni pristup, učenje i zabavu kako bi se demistificirala znanost.

autor: Gjino Šutić | biotweaker@gmail.com

suradnice: Antonija Šakić, Tanja Minarik

Prijave za radionice na e-mail ili telefon: jelena@kontejner.org, 091/7203 963. Prijave primamo do 28.11.

Radionica se održava u subotu 29. i nedjelju 30.11., od 14:00 do 19:00 sati.

Gjino Šutić (HR)

Gjino Šutić je biotehnolog, medicinski kemičar, postmoderni novomedijski umjetnik, biohaker, inovator i edukator. Osnivač je i direktor Universal Research Institutea (UR Institute, HR) od 2013. te hrvatske tvrtke Gen0 Industrija d.o.o. – za razvoj i proizvodnju inovativnih tehnologija od 2014. Predsjednik je Udruge inovatora Dubrovačko-neretvanske županije od 2020. Šutić djeluje kao multidisciplinarni istraživač i producent projekata u domenama eksperimentalne biotehnologije, hibridne i biološke umjetnosti, elektronike, biološkog i kemijskog inženjerstva, promovirajući često uradi sam inovativne prakse. Od recentnih dostignuća treba istaknuti produkciju EU projekata Dubrovnik Postmodern (VR kultura i umjetnost), STARTS4Water (umjetnost i nove tehnologije u očuvanju voda) te osvojeno zlato na ARCA 2022 sajmu inovacija za sintetičku molekulu s potencijalnom farmaceutskom uporabom koju je razvio in silico korištenjem kemoinformatike i VR alata.

ur-institute.org

Tanja Minarik (HR)

Tanja Minarik (HR) umjetnica je koja djeluje u području videoumjetnosti, audiovizualnih performansa i interaktivnih imerzivnih okruženja. U svom se radu pretežno bavi podacima, biopolitikom i tehnologijom. Na Umjetničkoj akademiji u Splitu, stekla je diplomu prvostupnice filmske i medijske umjetnosti, a na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, stekla je diplomu magistre novih medija. Dio je kolektiva queerANarchive i članica Univerzalnog istraživačkog instituta UR.Izlagala je i nastupala na samostalnim i skupnim izložbama u galerijama i na festivalima kao što su: Dreiviertel, Bern, Švicarska; Atenski muzej queer umjetnosti, (AMOQA), Atena, Grčka; Touch Me Festival, Zagreb, Hrvatska; Rimski festival nezavisnog filma, Rim, Italija; CineFest, Mađarska; Europavox Festival, Clermont Ferrand, Francuska; FemiNiš, Niš, Srbija; Perforacije, Zagreb, Hrvatska; MENT, Ljubljana, Slovenija; Festival mediteranskog filma, Split, Hrvatska; PitchWise Festival, Sarajevo, Bosna i Hercegovina itd.

Antonija Šakić (HR)

Antonija Šakić (HR, 1986.) potpredsjednica je UR Instituta i stručnjakinja za biotehnologiju. Za vrijeme studija biotehnologije na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu radila je sa ICP spektrometrijom u Plivi d.o.o, TAPI laboratoriju za istraživanje i razvoj. Tijekom magisterija iz medicinske i farmaceutske biotehnologije bila je na projektu koji se bavio proizvodnjom rekombitantnih proteina na temelju isporuke gena u stanicama sisavaca, korištenjem transpozonskih sustava u Laboratoriju za staničnu biotehnologiju na École polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL). Jedna je od suosnivača UR Instituta, gdje radi kao stručna konzultantica za brojne znanstvene i obrazovne projekte iz različitih područja prirodnih znanosti.