31/1–19/6/2022

Foto Sanja Bistričić

U sklopu dvogodišnjeg međunarodnog edukativnog projekta, “Zvučni eksperimenti – novi pristupi u neformalnom učenju glazbe”, udruga KONTEJNER provela je prvi edukativni modul pod nazivom “Collectiveness”. Riječ je o radionici posvećenoj grupnoj i slobodnoj improvizaciji, međusobnom slušanju, eksperimentalnom zvuku te stvaranju benda i zajedničkom muziciranju. Radionice su proveli glazbenici, iskusni improvizatori, skladatelji, aktivni sudionici eksperimentalne glazbene scene, ali i glazbeni pedagozi: Nenad Sinkauz, Nenad Kovačić i Pavle Jovanović, u suradnji s muzikologinjom Davorkom Begović.

Kao i cijeli projekt, ovaj glazbeno-edukativni modul polazi od promišljanja, istraživanja i razvoja novih pristupa u učenju glazbe: stavlja naglasak na međusobno slušanje, nastoji otvoriti i proširiti zvukovne svjetove mladih tinejdžera te potiče mlade na zajedničko muziciranje dajući prednost zajedničkom stvaranju prije nego izvedbi i interpretaciji tradicionalnog notnog zapisa. Voditelji i voditeljica radionica nastoje polaznicima ponuditi šire shvaćanje i razumijevanje glazbe te što sve glazbe može biti, istovremeno ne zanemarujući važnost razvoja izvođačkih vještina na akustičkim i elektroničkim instrumentima. Među važnijim ciljevima programa svakako je poticanje stvaralačke slobode mladih, poticanje otvorenosti ka drugom i drugačijem te osvještavanje auditivne percepcije.

Nenad Sinkauz, u svojem se radu s tinejdžerima posebno fokusirao na zajedničko stvaranje zvučnih pejzaža te na grupnu improvizaciju temeljenu na zadanim atmosferama, situacijama i vizualizacijama. Dio radionica Sinkauz je posvetio učenju korištenja gitarskih pedala i efekata, istraživanju zvukova instrumenata te efektiranju glasa. Njegove metode rada obuhvaćaju i vježbanje gustoće zvuka, bilo pojedinačno ili među članovima benda, vježbanje izričaja manjih sastava – dueta i trija te raznovrsne ritmičke vježbe (držanje beata, razlamanje ritmova, groove, ubrzavanja i usporavanje i sl.).

Nenad Kovačić posvetio se prepariranju instrumenata, sviranju električne gitare pomoću električnog gudala EBowa, sviranju instrumenata pomoću predmeta kao što su staklena bočica ili drveni štapići te istraživanju zvukovnog spektra seta bubnjeva ovisno o vrsti palica koje bubnjar koristi kao i o samom načinu izvođenja. Tijekom radionica Kovačić se bendu priključivao na bas gitari, stavljajući naglasak ne samo na međusobno slušanje, nego i na međusobno (muzičko) reagiranje te važnost postepenog razvoja određene glazbene ideje.

Pavle Jovanović naglasak je stavio na razrađivanje muzičkih detalja, vježbanje ritma i dinamike te razvoj izvođačkih vještina. Jovanović je radio i na razumijevanju i korištenju muzičke terminologije, produbljujući kod polaznika razumijevanje konstitutivnih elemenata glazbenog djela kao i djela u cjelini. Članove benda Sešija koji je nastao kroz ovu radionicu uveo je u područje grafičke notacije, polazeći od grafičke partiture skladatelja Zorana Šćekića, “Konstrukcija 3.1.”, koju su bend i mentor zajedno izveli na završnom koncertu.

Muzikologinja Davorka Begović, ujedno i voditeljica projekta, zajedno s mentorima je osmislila cjelokupni edukativni modul i sadržaj pojedinačnih radionica. Zajedničkim gledanjem dokumentarnog filma, pripremom i provedbom zajedničkog slušanja te razgovorima uvodila je polaznike u svijet eksperimentalne glazbe proširujući njihovo poimanje i razumijevanje glazbe. Inicirala je i facilitirala razgovore s članovima benda, analizirajući njihove pojedinačne improvizacijske sesije.

Bend Sešija su:
Dan Herceg - bubnjevi
Bartol Knežević - gitara
Jan Knežević - synth
Mak Rizvanović - synth
Filip Šarić - gitara

„U ovoj radionici mi je najzanimljiviji bio pristup glazbi s kojim se nisam prije toliko susretao, a najizazovnije mi je bilo naučiti se koristit sintesajzerom i nalaziti savršene zvukove na njemu.“ Jan Knežević (13)

“Najzanimljiviji mi je bio način rada koji me poticao da sam radim muziku.” Mak Rizvanović (14)

“Najkorisnije znanje koje nosim s ove radionice je da muzika ne mora uvijek biti isti ritam ili čitanje nota ili sviranje drugih pjesama nego može biti i eksperimentiranje i stvaranje novih zvukova ili skladbi pa čak možda i pjesama.” Dan Herceg (15)

Nenad Sinkauz (HR)

Nenad Sinkauz (HR) djeluje kao skladatelj i izvođač u glazbenim, kazališnim, suvremenoplesnim, filmskim i multimedijskim projektima. Magistrirao je etnomuzikologiju u Padovi, a u svom umjetničkom radu istražuje nekonvencionalne glazbene forme i izričaje. Orijentiran je i na istraživanje improvizirane glazbe, a njegovi glazbeni korijeni potječu iz underground punk i metal scene 90-ih. Kroz izvedbu i kompoziciju, koje su u njegovom radu usko povezane, zanima ga dijalog akustičnih i elektroničkih instrumenata, hibridnost povezanosti glazbenih i kazališnih principa u izvedbi kao istraživački orijentir za nove izvedbene formate. Sinkauz aktivno nastupa u Hrvatskoj i inozemstvu već dva desetljeća te sklada glazbu za film i kazalište. Dobitnik je četiri Zlatne arene Pula film festivala za filmsku glazbu. 2002. godine osniva sastav East Rodeo, u sklopu kojega surađuje s nizom međunarodnih jazz i rock glazbenika, spajajući avant-rock, živu elektroniku, noise, eksperimentalnu i improviziranu glazbu. Sinkauz je autor i izvođač u hvaljenom audiovizualnom projektu …day of the year te suosnivač međunarodnog festivala eksperimentalne i improvizirane glazbe Audioart u Puli. Trenutno, osim gostovanja s multidisciplinarnim projektom Aphasia redateljice Jelene Jureše, djeluje u eksperimentalnom bendu Roj Osa i improvizatorskom big bandu CRI Orchestra (oba pod vlastitom etiketom Kopaton Records), multimedijskom projektu Sicomat te bendu Truth ≠ Tribe koji spaja suvremenu klupsku glazbu, afričke i balkanske ritmove s energijom progresivnog rocka.

Nenad Kovačić (HR)

Glazbenik i skladatelj Nenad Kovačić (HR) diplomirao je etnologiju i sociologiju na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Glazbom se počeo baviti 1997. godine od kad aktivno djeluje kao udaraljkaš i istraživač balkanskih i zapadnoafričkih ritmova. Član je niza bendova i ansambala, kao što su Antenat, Sevdah Takht Damira Imamovića (Glitterbeat Revords), Afion, Mimika, Truth≠Tribe, Chant Electronique, s kojima redovito nastupa diljem svijeta. U sklopu različitih i raznovrsnih umjetničkih projekata, Kovačić je iznimno aktivan na hrvatskoj suvremenoj glazbenoj sceni, usmjeren prvenstveno ka improviziranoj glazbi i glazbenim eksperimentima. Od 2007. godine sklada glazbu za kazalište i film te kao autor potpisuje glazbu za pedesetak kazališnih predstava i dokumentarnih filmova. Jedan od njegovih najvažnijih interesa u glazbi je tradicijska glazba (posebice Balkana, Mediterana i Zapadne Afrike) koju je učio kroz razne radionice, seminare, sessione i putovanja, između ostalih i od najvećih majstora u Gvineji, Maliju i Burkini Faso. Od 2008. Kovačić vodi radionice zapadnoafričkih ritmova kroz koje je do sad prošlo više od 200 polaznika.

Pavle Jovanović (HR)

Pavle Jovanović (HR) je diplomirao jazz gitaru na konzervatoriju u Klagenfurtu, u klasi profesora Agostina Di Giorgia, 2011. godine. Nakon studija vraća se u Zagreb, gdje surađuje s raznim sastavima i muzičarima poput Big Banda HRT-a, Cantus ansambla, HNK Zagreb. Istovremeno osniva vlastite projekte Cromatik 5 i PEEK 3 u kojima istražuje jazz kompoziciju i improvizaciju. Sa Zoranom Šćekićem 2016. osniva sastav Abstract Construction Collective, čiji se izričaj temelji na slobodnoj improvizaciji i grafičkim kompozicijama, s kojim nastupa na Muzičkom Biennalu Zagreb 2017. uz Chrisa Jaretta. U ljeto 2020. završava magistarski studij jazz gitare u Beču u klasi profesora Martina Kollera. Radi kao pedagog u poljima klasične, jazz i eksperimentalne muzike.

Davorka Begović (HR)

Davorka Begović (r. 1984, Zagreb) nezavisna je muzikologinja i kustosica zvuka koja radi primarno u području suvremene eksperimentalne glazbe i srodnih umjetničkih praksi. Zadnjih 18 godina radi u kulturi i umjetnosti kao selektorica i producentica, prvenstveno glazbenih projekata, ali također i u okviru kazališne produkcije, suvremenog plesa, multimedijskih i filmskih projekata. Kao članica KONTEJNER-a vodi međunarodni projekt Re-Imagine Europe, eksperimentalno zvučno događanje Gibanja i druge projekte u području zvuka. Kao vanjska suradnica na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, na Odsjeku za animirani film i nove medije predaje kolegij Zvuk kao likovni izraz. Vodi slušaonice i radionice eksperimentalnog zvuka, piše kritike i članke te tekstove za diskografska izdanja i druge publikacije.

Projekt podržali